mekhistingley08 mekhistingley08
  • 26-09-2019
  • Mathematics
contestada

A pack of gum contains 30 sticks. If the pack of gum costs $1.79, what is the most appropriate price per stick of gum?

Respuesta :

cdyeisha
cdyeisha cdyeisha
  • 26-09-2019
30/1.79=0.5966667

Proof: 0.5966667 x 30= $1.79
Answer Link
andromache andromache
  • 25-01-2022

The most appropriate price per stick of gum should be $0.5966.

Given that,

  • A pack of gum contains 30 sticks. If the pack of gum costs $1.79

Based on the above information, the calculation is as follows:

[tex]= 30\div 1.79[/tex]

= 0.5966

Learn more: https://brainly.com/question/13496810?referrer=searchResults

Answer Link

Otras preguntas

Platelets are fragments of multinucleated cells called:
A typical high school student consumes 67.5 pounds of sugar per year. as part of a new nutrition plan, each member of a track team plans to lower the sugar he o
Locke thought that identity of a self through time could be established on the basis of
How did cash crop agriculture transform the lives of colonized peoples?
percent equivalent to the ratio 11 and 20
Jeneen's mother is 47.she is 26 years older thank janeen's age j?
The process of _______________ was when doctors and ss officers decided who would live and who would die
What did the pre-columbian civilizations of mesoamerica have in common and how did they differ?
a basic physical need for all humans is self actualization true false
List four types of antennas a smartphone might contain