Respuesta :
Answer:
Maximum possible error volume
[tex]1080cm^3[/tex]
Maximum possible error surface
[tex]144cm^2[/tex]
Relative error volume
0.04
Relative error surface
0.0266
% error volume
4%
% error surface
2.66%
Step-by-step explanation:
Let's call x the length of the edge of the cube, V its volume and S its surface.
We have x= 30 cm with a possible error of 0.4 cm
On the other hand,
[tex]V=x^3[/tex]
and
[tex]S=6x^2[/tex]
Taking differentials
[tex]\frac{dV}{dx}=3x^2[/tex]
and
[tex]\frac{dS}{dx}=12x[/tex]
So, the error when estimating the volume and surface, dV, dS are
[tex]dV=3x^2dx[/tex]
and
[tex]dS = 12xdx[/tex]
Where x = 30cm and dx=0.4cm
Replacing
[tex]dV=3(30)^20.4=3(900)0.4=1080cm^3[/tex]
[tex]dS=12(30)0.4=144cm^2[/tex]
The relatives errors are
[tex]\frac{dV}{V}=\frac{3x^2dx}{x^3}=\frac{3dx}{x}=\frac{3(0.4)}{30}=\frac{1.2}{30}=0.04[/tex]
[tex]\frac{dS}{S}=\frac{12xdx}{6x^2}=\frac{2dx}{x}=\frac{2(0.4)}{30}=\frac{0.8}{30}=0.0266[/tex]
The percentage errors are relative errors times 100%
[tex]\frac{dV}{V}100\%=(0.04)100\%=4\%[/tex]
[tex]\frac{dS}{S}100\%=(0.0266)100\%=2.66\%[/tex]
The maximum possible error, relative error, and percentage error are;
A) Maximum error = 1080 cm³
Relative error = 0.04
Percentage error = 4%
B) Maximum error = 1440 cm³
Relative error = 0.0267
Percentage error = 2.67%
We are told that;
Edge of cube; x = 30 cm
Possible error; dx = 0.4cm
All sides of a cube are equal. Thus, volume of cube is;
V = x³
Meanwhile, surface area is;
S = 6x²
1) For volume;
We will start by differentiating the volume equation.
dV/dx = 3x²
Thus; dV = 3x²dx
Plugging in relevant values, we have;
dV = 3(30²) × 0.4
Maximum error; dV = 3 × 900 × 0.4
Maximum error = 1080 cm³
Relative error is gotten by dividing the change in volume by the volume likewise change in length.
Thus; Relative error = dV/V = dx/x
Relative error = (3x²dx)/x³
Relative error = (3/x)dx
Relative error = (3/30) × 0.4
Relative error = 0.04
Percentage error is just converting the relative error to percentage. Thus;
%error = 0.04 × 100% = 4%
2) We will start by differentiating the surface area equation.
dS/dx = 12x
Thus; dS = 12x dx
Plugging in relevant values, we have;
dS = 12(30) × 0.4
Maximum error; dS = 1440 cm²
Relative error is gotten by dividing the change in volume by the volume likewise change in length.
Thus; Relative error = dS/S = dx/x
Relative error = (12x dx)/6x²
Relative error = (2/x)dx
Relative error = (2/30) × 0.4
Relative error = 0.0267
Percentage error is just converting the relative error to percentage. Thus;
%error = 0.0267 × 100% = 2.67%
Read more at;https://brainly.com/question/17016021