Answer:
The net worth is $92,500
Explanation:
In this question, we apply the accounting equation which is shown below:
Total assets = Total liabilities + shareholder's equity
$108,800 = $16,300 + shareholder's equity
So, the shareholder equity or net worth equal to
= $108,800 - $16,300
= $92,500
These are the items of the balance sheet. By using the accounting equation, the total debit and the total credit side of the balance sheet items should always be balanced and equal.