Stainless steel ball bearings having a diameter of 1.5 inches are to be quenched in water at a rate of 750 per minute. The balls leave the oven at a uniform temperature of 950°C and are exposed to air at 25°C for a while before they are dropped into the water. If the temperature of the balls drops to 875°C prior to quenching, determine the rate of heat transfer from the balls to the air.

Respuesta :

Answer:

Q=6318kJ

Explanation:

First, wirte all units in the international system:

[tex]d=1.5in*\frac{0.0254m}{1in} =0.0381m[/tex]

[tex]T_0=950\°C=1223K\\T_e=875\°C=1148K\\\\T_a=25\°C=298K[/tex]

Now, check on a book to find density and specific heat of stainless steel:

[tex]\rho=8085 kg/m^3\\cp=0.480 kJ/kg\°C[/tex]

You can calculate the mass of the balls as:

[tex]m=\rho*V\\V=\frac{1}{6}\pi d^3\\ m=\frac{\rho}{6}\pi d^3\\m=0.234kg[/tex]

To know the heat transfer per ball:

[tex]Q_{ball}=cp*m(T_0-T_e)\\Q_{ball}=8.424kJ[/tex]

And finally to calculate the total heat transfer just multiply by the rate of balls being quenched:

[tex]Q_T=Q_{ball}*r_{balls}=6318kJ[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico