Answer:
1.- $ 32.00
2.- $ 1. 20
3.- $ 30.00
Explanation:
[tex]\frac{Cost\: Of \:Manufacturing \:Overhead}{Cost \:Driver}= Overhead \:Rate[/tex]
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we divide the expected overhead cost over the cost driver.
1.- In this case 46,875 hours will be the cost dirver:
1,500,000 / 46,875 = 32
2.- if we use labor cost:
1,500,000 / 1,250,000 = 1.2
3.- using machien hours as cost driver:
1,500,000 / 50,000 = 30