Answer:
Total cost= $53,400
Explanation:
Giving the following information:
Job No. 175:
This job had been charged with:
Direct materials of $17,400
Direct labor of $20,000.
Overhead is charged at a rate of 80% of direct labor cost
Total cost= direct labor + direct materials + manufacturing overhead
Total cost= 20000 + 17400 + (0.80*20000)= $53,400