A steel ball with mass m=5.21 g is moving horizontally with speed ????=412 m/s when it strikes a block of hardened steel with mass ????=14.8 kg (initially at rest). The ball bounces off the block in a perfectly elastic collision. (a) What is the speed of the block immediately after the collision? m/s ( ± 0.002 m/s) (b) What is the impulse exerted on the block?

Respuesta :

Answer:

a) The speed of the block immediately after the collision is [tex]v_{2f}=(0.289\±0.002)m/s[/tex].

b) The impulse exerted on the block is [tex]p_{2}=(4.2772\±0.0296)kg*m/s[/tex].

Explanation:

Hi

a) As this is a perfectly elastic collision, we can use the formula  [tex]v_{2f}=(\frac{2m_{1} }{m_{1}+m_{2}} ) v_{1i}+ (\frac{m_{2}-m_{1}}{m_{1}+m_{2}} )v_{2i}[/tex], due [tex]v_{2i}=0m/s[/tex], we obtain [tex]v_{2f}=(\frac{2m_{1} }{m_{1}+m_{2}} ) v_{1i}[/tex]. Then with the data that we know [tex]m_{1}=5.21g=0.00521kg, m_{2}=14.8kg[/tex] and [tex]v_{1i}=412m/s[/tex], therefore [tex]v_{2f}=(\frac{2(0.00521kg) }{0.00521kg+14.8kg} ) 412m/s=0.289m/s[/tex] or [tex]v_{2f}=(0.289\±0.002)m/s[/tex] adding uncertainty.

b) Now that we know the speed we can use [tex]p_{2}=m_{2}*v_{f2} =14.8kg*(0.289\±0.002)m/s=(4.2772\±0.0296)kg*m/s.[/tex]

The speed of the block and the impulse  is mathematically given as

  • V2f=0.289m/s
  • p=4.3772kg*m/s

The speed of the block and the impulse

a)Generally the equation for the Perfectly elastic collision   is mathematically given as

[tex]v_{2f}=(\frac{2m_{1} }{m_{1}+m_{2}} ) v_{1i}+ (\frac{m_{2}-m_{1}}{m_{1}+m_{2}} )v_{2i},[/tex]

Therefore

[tex]v_{2f}=(\frac{2(0.00521) }{0.00521+14.8} ) 412[/tex]

V2f=0.289m/s

b) the impulse exerted on the block

p=m*v2f

Therefore

p=14.8*0.289

p=4.3772kg*m/s

For more information on Speed

https://brainly.com/question/4931057

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico