Answer:
[tex]10,800\text{ m}^2[/tex]
Step-by-step explanation:
Let w represent the width of the city block.
We have been given that a city block is 3 times as long as it is wide, so the length of city block would be [tex]3w[/tex].
We are also told that the distance around the block is 0.48 kilometers, this means that perimeter of city block is 0.48 km.
1 km = 1000 meters.
0.48 km = 480 meters.
We know that perimeter of rectangle is 2 times the sum of length and width, so we can set an equation as:
[tex]2(w+3w)=480[/tex]
[tex]2(4w)=480[/tex]
[tex]8w=480[/tex]
[tex]\frac{8w}{w}=\frac{480}{8}[/tex]
[tex]w=60[/tex]
Length is 3 times width [tex]3*60=180[/tex].
We know that area of rectangle is length times width.
[tex]\text{Area of the block}=60\text{ m}\times 180\text{ m}[/tex]
[tex]\text{Area of the block}=10,800\text{ m}^2[/tex]
Therefore, the area of the block is 10,800 square meters.