Respuesta :
Answer:
a. 141.75 m
b. 65.21 m
Step-by-step explanation:
One spool = 6.75 m
total ribbon = 21 spools
a) total spool in meter = 6.75×21 = 141.75 m
unit meter cost = 141.75×2 = 283.5 m
b) if the club uses 76.54 m then 141.75- 76.54 m = 65.21 m of ribbon left
Answer:
a. [tex]\$283.5[/tex]
b. [tex]65.21\ m[/tex]
Step-by-step explanation:
a. We need to analize the information provided in the exercise.
We know that the ribbon sells for $2 per meter and a spool of ribbon holds 6.75 meters. Therefore, the cost of one spool of ribbon is:
[tex]cost\ of\ one\ spool=(6.75)(\$2)\\\\cost\ of\ one\ spool=\$13.5[/tex]
Since the Craft club buys 21 spools, we can calculate the total cost by multiplying the cost of one spool by 21 spools. Then:
[tex]total\ cost=(\$13.5)(21)\\\\total\ cost=\$283.5[/tex]
b. We know that one spool of ribbon holds 6.75 meters and the Craft club buys 21 spools, therefore, they amount of meters the Craft club buys is:
[tex]ribbon\ bought=(6.75\ m)(21)=141.75\ m[/tex]
Since the club uses 76.54 meters to complete a project, we can calculate the amount of ribbon that will be left by subtracting 141.75 meters and 76.54 meters. Then:
[tex]ribbon\ left=141.75\ m-76.54\ m=65.21\ m[/tex]