Answer:
(a) $2,375.
(b) $2,875.
Step-by-step explanation:
We have been general admission to The American Museum of Natural History is $19.
(a). To find the total cost of tickets for a group of 125 students, we will multiply 125 by $19.
[tex]\text{The total cost of tickets}=\$19\times 125[/tex]
[tex]\text{The total cost of tickets}=\$2,375[/tex]
Therefore, the total cost of 125 tickets would be $2,375.
(b). We have been given that the group also purchases IMAX movie tickets for an additional $4 per student.
The total cost of one ticket would be the cost of museum ticket plus movie ticket that is [tex]\$19+\$4=\$23[/tex].
The new total cost of 125 tickets would be 125 times $23.
[tex]\text{The new total cost of tickets}=\$23\times 125[/tex]
[tex]\text{The new total cost of tickets}=\$2,875[/tex]
Therefore, the new total cost of 125 tickets would be $2,875.