First question about yarn
Let n=cost for a needle
Let b=cost for a ball of yarn(6.25)
1.write an equation to represent this.
34.6=4B+3n
2.sub in your variable(s)
34.6=4(6.25) +3n
3.foil
34.6=25+3n
4.isolate n
34.6-25=3n
9.6=3n
5.divide
9.6/3=3n/3. (/ means divide)
3.2=n
Each needle costs 3.2 dollars