Respuesta :
We have that the westerly direction has the airplane traveled is
W=57.25m
From the question we are told that
- An airplane starts at rest and accelerates at 6.8 m/s2
- an angle of 39° south of west
- After 9 s,
Generally the Newtons equation for the Distance is mathematically given as
[tex]s=ut+1/2at^2\\\\s=ut+1/2(6.8)(9)^2\\\\s=275.4m[/tex]
Therefore
The airplane's Western travel
[tex]W=scos2\theta\\\\W=275.4cos2(39)\\\\W=57.25m[/tex]
The airplane's southern travel
[tex]W=ssin2\theta\\\\W=275.4sin2(39)\\\\W==269.38m[/tex]
For more information on this visit
https://brainly.com/question/12319416?referrer=searchResults