Respuesta :

all u do is divide 11.20 by 4 which is 2.8 which is 2.8 so each gallon costs $2.8.
ncun
11.20 : 4 = 2.8
Because when you want to calculate how much money you pay for the number of gallons of gas, you have to take a price of something multiply the number of gallons. Similarly, when you want to find the price of a gallon of gas, you have to take the total cost divided by number of gallons of gas you buy.
ACCESS MORE