A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions.

Apples *? 5 ? 15
Cost 0.70 3.50 7 ?

Apples cost $ __ per pound.

Respuesta :

Well, all you need to do is divide $3.50 into 5 (because that means you are cutting it smaller, 5 ÷ 5 = 1, and you are dividing five 5 times)

Answer: It is $0.7 per pound.

Step-by-step explanation: All you have to do is divide $3.50 by 5 which gives you $0.7.

ACCESS MORE