Answer:
The predetermined overhead rate is $7.5
Explanation:
The computation of the predetermined overhead rate is shown below:
= predetermined fixed overhead rate + predetermined variable overhead rate
where,
Predetermined fixed overhead rate = (Fixed overhead cost ÷ estimated direct labor)
= $437,500 ÷ 62,500 direct labor
= $7
And, the predetermined variable overhead rate is $0.50
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $7 + $0.5
= $7.5