Respuesta :

znk

Answer:

It tells how much of an item a consumer will purchase at different prices.

Explanation:

For example, you might buy no oranges if they cost $1 each, one orange if it costs $0.75, and two if they are $0.50 each

Your individual demand schedule would be a table like this:

[tex]\begin{array}{cc}\textbf{Unit cost} /\${data-answer}amp; \textbf{Demand} \\1.00 & 0 \\0.75 & 1 \\0.50 & 2 \\\end{array}[/tex]

ACCESS MORE