Respuesta :

Answer:

2.49

Step-by-step explanation:

Answer:

The second option, $2.49 for a 4-ounce bottle.

Step-by-step explanation:

For the first option:

$1.99 for 3 ounces.

For 1 ounce,

[tex]1.99 \div 3 = 0.66333...[/tex]

For the second option:

$2.49 for 4 ounces.

For 1 ounce,

[tex]2.49 \div 4 = 0.6225 [/tex]

Since 0.6225 is cheaper/less than 0.6633..., the second option is better as you can get one ounce at a cheaper rate.

ACCESS MORE