Answer: OPTION D.
Step-by-step explanation:
Based on the problem, you can follow these steps in order to calculate the unit cost:
First step
You need to convert the mixed number [tex]16\ \frac{2}{5}[/tex] to a decimal number:
[tex]16\ \frac{2}{5}oz=(16+0.4)oz=16.4oz[/tex]
Second step
Finally, you must divide $0.99 by 16.4 ounces. Then you get:
[tex]unit\ cost=\frac{0.99}{16.4}\\\\unit\ cost=\$0.06\ per\ ounce[/tex]
As you can notice, this result matches with the Option D.