A 16 2 5 -ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost? A. $0.08 per ounce B. $0.50 per ounce C. $0.76 per ounce D. $0.06 per ounce

Respuesta :

Answer: OPTION D.

Step-by-step explanation:

The complete exercise is: "A [tex]16\ \frac{2}{5}[/tex] ounce package of medicated cough drops cost $0.99 . What is the unit cost?"

Based on the problem, you can follow these steps in order to calculate the unit cost:

First step

You need to convert the mixed number [tex]16\ \frac{2}{5}[/tex]  to a decimal number:

[tex]16\ \frac{2}{5}oz=(16+0.4)oz=16.4oz[/tex]

Second step

Finally, you must divide $0.99 by 16.4 ounces. Then you get:

[tex]unit\ cost=\frac{0.99}{16.4}\\\\unit\ cost=\$0.06\ per\ ounce[/tex]

As you can notice, this result matches with the Option D.

ACCESS MORE