Respuesta :
Answer:
Conversion cost per unit is b. $20.00
Explanation:
Conversion cost It is the cost of producing each unit, it corresponds to the direct materials used and the direct labor is for this reason that we do not consider neither the selling expenses nor the administrative expenses.
In this case:
Direct materials $50,000
Direct labor $20,000
Manufacturing overhead $130,000
Conversion cost per unit = ($50,000 + $20,000 + $130,000 )/ 10,000 units=
Conversion cost per unit = $200,000 / 10,000 units = $20.00
Conversion cost per unit is b. $20.00
Calculation of the conversion cost per unit:
Since
Direct materials $50,000
Direct labor $20,000
Manufacturing overhead $130,000
So,
Conversion cost per unit = ($50,000 + $20,000 + $130,000 ) ÷ 10,000 units
= $200,000 ÷ 10,000 units
= $20.00
Hence, the conversion cost per unit is $20.00
Therefore, the correct option is b.
Learn more about an expense here: https://brainly.com/question/24401217