LEXIEXO
contestada

HELP PLEASE!! Sally has a mass of 70 kilograms and Dave weighs 170 pounds. What is Sally's weight as a percentage of Dave's weight? (Round to the nearest whole percentage point and do not include units in your answer.) Note: There are 2.205 pounds per kilogram.

Respuesta :

Step-by-step explanation:

Sally mass = 70 kilograms

Dave mass = 170 pounds ≈ 77 kilograms

Sally's mass as a percentage of Dave's mass = (70/77)x100

Sally's mass as a percentage of Dave's mass ≈  91 %

Answer:

91%.

Step-by-step explanation:

We have been given that Sally has a mass of 70 kilograms and Dave weighs 170 pounds.

First of all, we will convert Sally's weight into pounds by multiplying 70 by 2.205 as:

[tex]\text{Sally's weight into lb}=70\times 2.205[/tex]

[tex]\text{Sally's weight into lb}=154.35[/tex]

Now, we will find 154.35 is what percent of 170 as:

[tex]\frac{154.35}{170}\times 100[/tex]

[tex]0.90794\times 100=90.794\%\approx 91\%[/tex]

Therefore, Sally's weight is approximately 91% of Dave's weight.

ACCESS MORE
EDU ACCESS