The cost of 8 muffins and 2 quarts of milk is $18. The cost of 3 muffins and 1 quart of milke is $7.50. How much does 1 muffin and 1 quart of milk cost?

Respuesta :

Let x equal the cost of one muffin and y equal the cost of quart of milk
8x+2y=18
3x+y=7.50

See if you can solve it from there. If not let me know

Answer:

1 muffin = $1.50

1 quart of milk = $3

ACCESS MORE