sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

The function below describes the relationship between the height H and the width w of a rectangle with area 70 sq. units. H(w)= 70/w What is the domain of the f
Which national park bid to host the 1932 winter olympics?
What concept refers to the lifelong social experience by which human beings develop their potential and learn culture?
Which of the following is a valid conversion factor? 1m/10 cm 10 hm/1 m 1 cm/1L 1 kg/1000 g
the price of stamps just increased by 0.03
Which ion channels mediate the falling phase of an action potontial?
The bosphorus strait divides which two continents
Write the equation of the line that passes through the points (7, –4) and (–1, 3), first in point-slope form, and then in slope-intercept form.​
VODU UNIPPO 1. Find the radius of a sphere with a volume (V) of 113 mm”. O A.3 mm O B.9 mm O C. 16 mm O D. 12 mm I Mark for review (Will be highlighted on the r
In at least 150 words, from the story two kinds tell how the daughter changes over time