bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What is 10-(-19) and 2-(-7)
How would i put 15% of 60 is 9 in an open proportion
Which of the following can help you improve your ability to edit your own writing? Writing a new paper Reading your paper aloud Skipping the revision stage Chan
What do you call a person who puts a lot of effort towards a new interest (e.g. subject/activity) but after a short time totally loses interest in it?
According to Mendel's _______________, one copy of a gene is passed randomly from each parent to their offspring. This is why gametes have half the usual number
Discuss two problems that led to Rome's decline?
in times leading up to the civil war, who had a bigger population
Mark each phrase if it is characteristic of Muslim art. A. oil portraits of Muhammad B. intricate patterns of calligraphy C. carpets with elaborate des
What is 9\4 as a mixed number
Chinese Nationalists established a dictatorship. True or false?