A parallel plate capacitor with capacitance C is connected to a power supply AV, acquiring a charge on its plates. While it is still connected to the power supply, the plate separation is doubled and a dielectric of constant K = 4.20 is inserted into the gap. What is the new charge on the plates in the final state? a) Q=0.4769 b) Q=2.109 c) Q=4.20g d)

Respuesta :

Answer:

b)[tex]{{Q}'}=2.1Q[/tex]

Explanation:

Given that

The power source still connects it means that the voltage difference will be same in above both condition

As we know that

[tex]Q=C\Delta V[/tex]

Or we can say that

[tex]Q=\dfrac{\varepsilon _oA}{d}\Delta V[/tex]    ----1

Where d is the distance between two plates ,A is the area.

When K=4.2 and distance become double

[tex]{Q}'=\dfrac{K\varepsilon _oA}{{d}'}\Delta V[/tex]

[tex]{Q}'=\dfrac{4.2\varepsilon _oA}{2d}\Delta V[/tex]    ----2

Now from equation 1 and 2

[tex]\dfrac{{Q}'}{Q}=\dfrac{4.2}{2}[/tex]

So

[tex]{{Q}'}=2.1Q[/tex]

 

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico