Respuesta :

Answer:

[tex]2.8N-msec[/tex]

Explanation:

We have given torque [tex]\tau =1.4N-m[/tex]

Initial time [tex]t_1=0\ sec[/tex]

Final time [tex]t_2=2\ sec[/tex]

There is relation between angular momentum and torque

that is [tex]\frac{dL}{dt}=\tau[/tex]

[tex]dL=\tau dt[/tex]

[tex]\int dL=\tau \oint_{t_1}^{t_2}dt[/tex]

[tex]L=\tau (t_1-t_2)=1.4\times (2-0)=2.8N-msec[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico