Answer:
KE= 687.21 BTU
Explanation:
Given that
Mass of car = 2500 lbm
We know that 1 lb=0.45 kg
So the mass of car m =1133.98 kg
Velocity of car= 80 mph
We know that 1 mph =0.44 m/s
So velocity of car = 35.76 m/s
As we know that kinetic energy (KE) is given as follows
[tex]KE=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
Now by putting the values
[tex]KE=\dfrac{1}{2}\times 1133.98\times 35.76^2[/tex]
KE=725.05 KJ
We know that 1 KJ = 0.94 BTU
So KE= 687.21 BTU