Answer:
current amplitude is 31.03 A
Explanation:
given data
inductance L =14 mH
capacitance C = 3.4 mF = 3.4
charge amplitude q = 52 mC
to find out
current amplitude
solution
we will apply here formula for current that is
current = v [tex]\sqrt{L/C}[/tex] .............1
here v will calculate first
so we know q = c × v
put here value to find v
v = q/c = 52 ×[tex]10^{-3}[/tex] / 3.4 ×[tex]10^{-3}[/tex]
v = 15.29 V
so from equation 1
current = 15.29 [tex]\sqrt{14×[tex]10^{-3}[/tex] / 3.4 ×[tex]10^{-3}[/tex] }[/tex]
current = 31.03 A
so current amplitude is 31.03 A