contestada

Kinesin hyrolyses 80 ATP per second. Each ATP takes vesicle 8nm forward.
How long take kinesin to transport a vesicle 20um? How long to travel 10cm?

Respuesta :

Answer:

The correct answer is 156250 seconds.

Explanation:

The size of a vesicle given is 20 micrometer.  

The rate of ATP hydrolysis is 80 per second

Each of the ATP takes the vesicle 8 nm forward, that is,  

8 nm = 8 * 10^-9 m

There is a need to transport a vesicle of 20 micrometer or 20 * 1000 nm

Thus, the required ATP will be = 20 * 1000 / 8 = 2500

1 ATP takes 1/80 sec, thus, 2500 ATP will take = 2500 * 1/80 = 31.25 seconds

Now, in order to travel 10 cm or 10 * 10000000 nm

The ATP required = 10 * 10000000 / 8

Time taken by each ATP = 1/80

Hence, time for 10 cm travel = 10 * 10000000/8 * 1/80 = 156250 seconds.  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico