Explanation:
The acceleration due to gravity is on Earth is given by :
[tex]g_e=\dfrac{GM_e}{R^2}[/tex]..............(1)
Where
M is the mass of Earth
R is the radius of Earth
G is the universal gravitational constant
[tex]g_e=32\ ft/s^2[/tex]
The formula for acceleration due to gravity on planet is given by :
[tex]g_p=\dfrac{GM_p}{R_p^2}[/tex]..............(2)
Since, [tex]M_p=2M_e[/tex]
From equation (1) and (2) :
[tex]\dfrac{g_p}{g_e}=\dfrac{M_p}{M_e}[/tex]
[tex]g_p=2\times g_e[/tex]
[tex]g_p=2\times 32\ ft/s^2[/tex]
[tex]g_p=64\ ft/s^2[/tex]
So, the acceleration on the planet is 64 feet per second square. Hence, this is the required solution.