Answer:
0.833 ohm
Explanation:
We have given the labeled voltage that is terminal voltage V =9 volt
The current through the battery is 1.2 A
The emf of the battery that is E =8 volt
For any battery we know that [tex]V=E+iR[/tex]
Where V is terminal voltage , E is EMF and R is internal resistance
So [tex]9=8+1.2\times R[/tex]
[tex]R=\frac{1}{1.2}=0.833ohm[/tex]