Answer:
0.267 × 10⁻³
Explanation:
Given:
maximum permissible workday dose = 18 mrem
Weight of the laboratory technician = 54 kg
gamma rays absorbed = 2.6 mJ of 0.30 MeV
relative biological effectiveness (RBE) for gamma rays = 1.00
Now,
Radiation Absorbed Dose [tex] = \frac{2.6 mJ}{54 kg}\times\frac{1J}{1\times10^3J}\times\frac{1 rad}{0.01 J/kg} = 4.8\times10^{-3}rad[/tex]
also,
Roentgen Equivalent Man = rad × Q
here Q is the quality factor = 1 for gamma rays
thus,
Roentgen Equivalent Man = 4.8 × 10⁻³ × 1 = 4.8 × 10⁻³ rem
Therefore,
the ratio of the equivalent dosage received by the technician to the maximum permissible equivalent dosage will be
= [tex]\frac{4.8\times10^{-3}}{18}[/tex]
or
= 0.267 × 10⁻³