Answer:12.11 m
Explanation:
Given
Bug speed =1.7 m/s
Let mass of bug is m
mass of rod 16m
maximum angle turned by rod is 7^{\circ}[/tex]
From Energy conservation
kinetic energy of bug =Gain in potential energy of rod
[tex] \frac{1}{2}mv^2=16mgL(1-cos\theta )[/tex]
[tex] L=\frac{1.7^2}{2\times 16(1-cos7)}[/tex]
L=12.11 m