Answer:
[tex]a=2.1125 \times 10^{6}m/s^2[/tex]
θ = 65.9°
Explanation:
mass of the body, m = 3.2 x 10^-6 kg
F1 = 5 N , 30° above + X axis
F2 = 7.2 N, 45° above - X axis
F3 = 3.8 N, 22° below + X axis
let F be the net force which makes an angle θ from + X axis.
Now resolve the components of forces along X axis and y axis, we get
[tex]FCos\theta =F_{1}Cos30+F_{2}Cos135+F_{3}Cos(-22))[/tex]
FCosθ = 5 Cos30° + 7.2 Cos 135° + 3.8 Cos22°
F Cosθ = 4.33 - 5.09 + 3.52
F Cosθ = 2.76 N .... (1)
Similarly,
[tex]FSin\theta =F_{1}Sin30+F_{2}Sin135+F_{3}Sin(-22))[/tex]
F Sinθ = 5 Sin30° + 7.2 Sin 135° - 3.8 Sin22°
F Sinθ = 2.5 + 5.09 -1.42
F Sinθ = 6.17 N .... (2)
Squaring both the equations and then add, we get
[tex]F^{2}\left ({Cos^{2}\theta+Sin^{2}\theta } \right )=\left (2.76 \right )^{2}+\left (6.17 \right )^{2}[/tex]
F = 6.76 N
Dividing equation (2) by equation (1), we get
[tex]tan\theta =\frac{6.17}{2.76}[/tex]
θ = 65.9°
Now,
Force = mass x acceleration
F = ma
[tex]a=\frac{F}{m}=\frac{6.76}{3.2\times 10^{-6}}=2.1125 \times 10^{6}m/s^2[/tex]