Answer: The volume of solution is 1.74 L
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]
Given mass of potassium dichromate = 100 g
Molar mass of potassium dichromate = 294.185 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Moles of potassium dichromate}=\frac{100g}{294.185g/mol}=0.34mol[/tex]
To calculate the volume of solution, we use the equation:
[tex]\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution (in L)}}[/tex]
We are given:
Molarity of solution = 0.195 M
Moles of potassium dichromate = 0.34 moles
Putting values in above equation, we get:
[tex]0.195mol/L=\frac{0.34mol}{\text{Volume of solution}}\\\\\text{Volume of solution}=1.74L[/tex]
Hence, the volume of solution is 1.74 L