Answer:
46488.8 W / m³
Explanation:
Given:
calories used by the dog = 1000 cal/ hour
1 Food calories = 1000 scientific calories
also,
1 scientific calorie = 4.184 J
thus,
total Power used by the dog per second = ( 1000 × 1000 × 4.184 ) / 3600
or
total power used by the dog per second = 1162.22 W
Mass of the dog = 25 kg
since, the physical properties of the dog is similar to water
thus,
density of the dog = 1000 kg/m³
thus,
the volume of the dog = Mass / Density = 25 / 1000 = 0.025 m³
Now,
we have the relation
Heat supplied (Q) = volume × Heat generated per unit volume (q)
or
1162.22 = 0.025 × q
or
q = 46488.8 W / m³