Answer:
53.32°C
Explanation:
Length of the aluminium wing = 35 m
Change in length of aluminium wing = 0.03 m
The linear expansion coefficient of aluminium [tex]\alpha =23.6\times 10^{-6}/^{\circ}C[/tex]
We know that change in length is given by [tex]\Delta L=L\alpha \Delta T[/tex]
So [tex]0.03=35\times 23.6\times 10^{-6}\Delta T[/tex]
[tex]\Delta T=36.32^{\circ}C[/tex]
So final temperature [tex]=T_I+\Delta T=17+36.32=53.3196^{\circ}C[/tex]