nadia96
nadia96 nadia96
  • 30-08-2019
  • Mathematics
contestada

A bottle of TNT Tonic contains 10 1/2
ounces and sells for 98¢. What is
the cost per ounce?

Relax

Respuesta :

Noah672
Noah672 Noah672
  • 30-08-2019
The exact answer would be 10.71¢ and you would find this answer by dividing 10.5 by .98¢
Answer Link

Otras preguntas

Write a multiplication problem in which the product is between 0.05 and 0.75
What is a characteristic of maps of very large areas?
Why are both accuracy and precision important in making a measurement
what is 680,010 in expanded form
a student used his place value chart to show a number after the teacher instructed him to divide his number by 100 the chart showed 28.003. draw a picture of wh
When was America discovered and by whom?
Does geography still affect people today? Explain
a student used his place value chart to show a number after the teacher instructed him to divide his number by 100 the chart showed 28.003. draw a picture of wh
A digital camera memory card is 1/4 full. The card is 2/3 full when 375 more pictures have been taken. A) How many pictures can the memory card hold?? B) How ma
0.67 in scientific notation