During the first seconds after takeoff, a rocket traveled 208 kilometers in 50 minutes at al
constant rate. Suppose a penny is dropped from a skyscraper and could travel 153 kilometers
in 5 hour at a constant rate. Which of these objects has a faster unit rate per hour? How much
faster?

Respuesta :

Answer:

The rocket has a faster unit rate and is [tex]219\ km/h[/tex] much faster than the penny

Step-by-step explanation:

Find the unit rate of each object and the compare the results

step 1

Find the unit rate per hour of the rocket

To find the unit rate divide the total distance by the time

Let

d -----> the distance in km

t -----> the time in hours

we have

[tex]d=208\ km[/tex]

[tex]t=50/60=5/6\ h[/tex]

Find the unit rate

[tex]208/(5/6)=208*6/5=249.6\ km/h[/tex]

step 2

Find the unit rate per hour of the penny

To find the unit rate divide the total distance by the time

Let

d -----> the distance in km

t -----> the time in hours

we have

[tex]d=153\ km[/tex]

[tex]t=5\ h[/tex]

Find the unit rate

[tex]153/5=30.6\ km/h[/tex]

step 3

Compare the unit rates

The units rate of rocket is [tex]249.6\ km/h[/tex]

The unit rate of penny is [tex]30.6\ km/h[/tex]

Find the difference

[tex]249.6-30.6=219\ km/h[/tex]

therefore

The rocket has a faster unit rate and is [tex]219\ km/h[/tex] much faster than the penny

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico