Answer:
The final image relative to the diverging lens at 9.0 cm.
Explanation:
Given that,
Focal length of diverging lens = -6.18 cm
Focal length of converging lens = 12.5 cm
Distance of object = 36.9 cm
We need to calculate the image distance of converging lens
Using formula of lens
[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{f}-\dfrac{1}{u}[/tex]
[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{12.5}-\dfrac{1}{-36.9}[/tex]
[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{988}{9225}[/tex]
[tex]v=9.33\ cm[/tex]
We need to calculate the image distance of diverging lens
Now, object distance is
[tex]u=28.8-9.33=19.47 cm[/tex]
Using formula of lens
[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{-6.18}-\dfrac{1}{-19.47}[/tex]
[tex]\dfrac{1}{v}=-\dfrac{22150}{200541}[/tex]
[tex]v=-9.0\ cm[/tex]
The image is formed 9.0 cm to the left of the diverging lens.
Hence, The final image relative to the diverging lens at 9.0 cm.