Respuesta :

frika

Answer:

282 km

Step-by-step explanation:

Use formula

[tex]D=v\cdot t,[/tex]

where

d - distance

v - velocity

t - time

In your case, t = 2 hours. Note that 1 hour = 60 minutes, so 2 hours = 120 minutes.

v = 2.35 km/min

Hence,

[tex]D=2.35\cdot 120=282\ km[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico