Answer:
patient receiving drug 25 MCG/minute
Explanation:
given data
infusing = 15 ml/hr
drug = 50 mg
D5W = 500 ml
to find out
How many MCG/minute
solution
we know infusing rate is 15 ml/hr = 0.25 ml/min
so 0.25 ml drug content = 50 /500 × 0.25
0.25 ml drug content = 0.025 mg
so here
rate of drug will be 0.025 mg
rate of drug = 0.025 mg = 25 ×[tex]10^{-6}[/tex] gm/min
rate of drug = 25 MCG/minute
so patient receiving drug 25 MCG/minute