A random sample of house sizes in major city has a sample mean of x¯=1204.9 sq ft and sample standard deviation of s=124.6 sq ft. Use the Empirical Rule to determine the approximate percentage of house sizes that lie between 955.7 and 1454.1 sq ft

Respuesta :

Answer: 95%

Step-by-step explanation:

The Empirical rule says that about 68% of the data is within one standard deviation of the mean; about 95% of the data is within two standard deviations of the mean ; about 99.7% of the data is within three standard deviations of the mean.

Given : Sample mean : [tex]\overline{x}=1204.9\text{ sq.ft.}[/tex]

Standard deviation: [tex]s=124.6\text{ sq. ft.}[/tex]

To find the percentage of house sizes that lie between 955.7 and 1454.1 sq ft.

We can write it as [tex]955.7=1204.9-249.2=1204.9-2(124.6)[/tex]

and [tex]1454.1=1204.9+249.2=1204.9+2(124.6)[/tex]

Thus, 955.7 is 2 standard deviations left from the means and 1454.1 is 2 deviations right from the mean.

Then by empirical rule , about 95% of house sizes that lie between 955.7 and 1454.1 sq ft .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico