Answer : The limiting reactant is [tex]Cl_2[/tex] and the theoretical yield will be 86.45 grams.
Explanation : Given,
Moles of [tex]Ti[/tex] = 0.483 mole
Moles of [tex]Cl_2[/tex] = 0.911 mole
Molar mass of [tex]TiCl_4[/tex] = 190 g/mole
First we have to calculate the limiting and excess reagent.
The given balanced chemical reaction is,
[tex]Ti+2Cl_2\rightarrow TiCl_4[/tex]
From the balanced reaction we conclude that
As, 2 moles of [tex]Cl_2[/tex] react with 1 mole of [tex]Ti[/tex]
So, 0.911 moles of [tex]Cl_2[/tex] react with [tex]\frac{0.911}{2}=0.455[/tex] moles of [tex]Ti[/tex]
From this we conclude that, [tex]Ti[/tex] is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and [tex]Cl_2[/tex] is a limiting reagent and it limits the formation of product.
Now we have to calculate the moles of [tex]TiCl_4[/tex].
As, 2 moles of [tex]Cl_2[/tex] react to give 1 moles of [tex]TiCl_4[/tex]
So, 0.911 moles of [tex]Cl_2[/tex] react to give [tex]\frac{0.911}{2}=0.455[/tex] moles of [tex]TiCl_4[/tex]
Now we have to calculate the mass of [tex]TiCl_4[/tex].
[tex]\text{Mass of }TiCl_4=\text{Moles of }TiCl_4\times \text{Molar mass of }TiCl_4[/tex]
[tex]\text{Mass of }TiCl_4=(0.455mole)\times (190g/mole)=86.45g[/tex]
Therefore, the theoretical yield will be 86.45 grams.