Answer:
6.5 x 10^32 eV
Explanation:
mass of particle, mo = 1 g = 0.001 kg
velocity of particle, v = half of velocity of light = c / 2
c = 3 x 10^8 m/s
Energy associated to the particle
E = γ mo c^2
[tex]E=\frac{m_{0}c^}2}{\sqrt{1-\frac{v^{2}}{c^{2}}}}[/tex]
[tex]E=\frac{m_{0}c^}2}{\sqrt{1-\frac{c^{2}}{4c^{2}}}}[/tex]
[tex]E=\frac{2m_{0}c^}2}{\sqrt{3}}[/tex]
[tex]E=\frac{2\times0.001\times9\times10^{16}}{1.732}[/tex]
[tex]E=1.04\times10^{14}J[/tex]
Convert Joule into eV
1 eV = 1.6 x 10^-19 J
So, [tex]E=\frac{1.04\times10^{14}}{1.6\times10^{-19}}=6.5\times10^{32}eV[/tex]