Answer:
The minimum sample size that can be taken is of 14 dogs.
Step-by-step explanation:
The formula for calculating the minimum sample size to estimate a population mean is given by:
[tex]n=\frac{z^{2}\sigma^{2}}{e^{2}}[/tex]
The first step is obtaining the values we're going to use to replace in the formula.
Since we want to be 95% confident, [tex]1-\alpha=0.95 \Rightarrow \alpha=0.05[/tex].
Therefore we look for the critical value [tex]z_{\alpha/2}=1.96[/tex].
Then we calculate the variance:
[tex]\sigma = 3.7 \Rightarrow \sigma^{2}=13.69[/tex]
And we have that:
[tex]e=2 \Rightarrow e^{2}=4[/tex]
Now we replace in the formula with the values we've just obtained:
[tex]n=\frac{1.96^{2}*13.69}{4}=13.1479\approx 14[/tex]
Therefore the minimum sample size that can be taken to guarantee that the sample mean is within 2 inches of the population mean is of 14 dogs.