Respuesta :

Answer:

The velocity of the proton is [tex]2.965*10^{8} \frac{m}{s}[/tex]

Explanation:

The momentum of a particle is defined as the product of its mass by its velocity and we can calculate it using the following formula:

p=m*v Equation (1)

Where:

p: Is the momentum in kg*m/s

m: Is mass of the particle in kg

v: Is the velocity of the particle in m/s

Data known:

m= 1,6726 × 10^–27 kg : mass of the proton

p= 4.96 X 10^-19 kg.m/s.

We replace this data in the Equation (1):

[tex]4,96*10^{-19} =1.6726*10^{-27} *v[/tex][tex]

v=\frac{4.9*10^{-19} }{1.6726*10^{-27} }[/tex]

[tex]v=(\frac{4.96}{1.6726} )*(10^{27-19} )[/tex]

[tex]v=2,965*10^{8} m/s[/tex]

Answer: The velocity of the proton is [tex]2.965*10^{8} \frac{m}{s}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico