Answer:
C. 2750 Watts
Explanation:
Length of the each side of the box is,
[tex]a=1m[/tex]
Total surface area of the box,
[tex]SA=6a^{2}\\ SA=6m^{2}[/tex]
And the temperature of the box is,
[tex]T=300 K[/tex]
From the Stefan Boltzmann law 1 square meter will emit light is,
[tex]\sigma T^{4}[/tex]
[tex]\sigma[/tex] is the Stefan constant of value,[tex]\sigma=5.67\times 10^{-8}Wm^{-1}[/tex]
Therefore luminosity is,
[tex]L=\sigma T^{4}\times SA[/tex]
Therefore
[tex]L= 5.67\times 10^{-8}Wm^{-1}\times (300)^{4}\times 6\\L=2755.62 Watts\\[/tex]
Therefore, the luminosity is 2755.62 watt which is quite close to 2750 Watts which is given in options.