Answer:
a. wavelength of the sound, [tex]\vartheta = 1.315\vartheta_{o}[/tex]
b. observed frequecy, [tex]\lambda = 0.7604\lambda_{o}[/tex]
Given:
speed of sound source, [tex]v_{s}[/tex] = 80 m/s
speed of sound in air or vacuum, [tex]v_{a}[/tex] = 343 m/s
speed of sound observed, [tex]v_{o}[/tex] = 0 m/s
Solution:
From the relation:
v = [tex]\vartheta \lambda [/tex] (1)
where
v = velocity of sound
[tex]\vartheta [/tex] = observed frequency of sound
[tex]\lambda [/tex] = wavelength
(a) The wavelength of the sound between source and the listener is given by:
[tex]\lambda = \frac{v_{a}}{\vartheta }[/tex] (2)
(b) The observed frequency is given by:
[tex]\vartheta = \frac{v_{a}}{v_{a} - v_{s}}\vartheta_{o}[/tex]
[tex]\vartheta = \frac{334}{334 - 80}\vartheta_{o}[/tex]
[tex]\vartheta = 1.315\vartheta_{o}[/tex] (3)
Using eqn (2) and (3):
[tex]\lambda = \frac{334}{1.315} = \frac{1}{1.315}\frac{v_{a}}{\vartheta_{o}}[/tex]
[tex]\lambda = 0.7604\lambda_{o}[/tex]