Answer:
(a) 0.0113 T
(b) 4.07 x 10^-4 Henry
(c) 0.02 Volt
Explanation:
number of turns, N = 360
length, l = 20 cm = 0.2 m
Area of crossection, A = 5 cm^2 = 5 x 10^-4 m^2
i = 5 A
(a) The formula for the magnetic field of the solenoid
[tex]B=\mu _{0}ni[/tex]
where, B be the strength of magnetic field, n be the number of turns per unit length, i be the current in the solenoid and μo is the absolute permeability of free space.
So, n = N / l = 360 / 0.2 = 1800 per metre
So, magnetic field strength
[tex]B=4\times3.14\times10^{-7}\times1800\times5[/tex]
B = 0.0113 T
(b) Let L be the self inductance of the solenoid
[tex]L =\frac {\mu _{0}N^{2}A}{l}[/tex]
Where, N be the total number of turns, A be the area of crossection
[tex]L =\frac{4\times3.14\times10^{-7}\times360^{2}\times5\times10^{-4}{0.2}[/tex]
L = 4.07 x 10^-4 Henry
(c) di / dt = 50 A/s
The relation between the electromotive force and the rate of change of current is given by
[tex]e = - L\times \frac{di}{dt}[/tex]
e = - 4.07 x 10^-4 x 50 = - 0.02 Volt
Negative sign shows the direction of electro motive force.