A 150-mm pipe is connected to the side of a water tank at a depth of 8 m. A 50-mm diameter nozzle is connected to the end of pipe. For steady water surface in the tank and no losses in the system, determine the velocity of jet and the pressure inside the pipe

Respuesta :

Answer:

V= 112.68 m/s

[tex]P_1=78.48 KPa[/tex]

Explanation:

Given that

Diameter of pipe = 150 mm

Diameter of nozzle = 50 mm

We know that the velocity of water at the exit of tank will be

[tex]U=\sqrt{2gh}[/tex]

Now by putting the values

[tex]U=\sqrt{2gh}[/tex]

[tex]U=\sqrt{2\times 9.81\times 8}[/tex]   (here h= 8m)

U= 12.52 m/s

Lets take velocity of fluid at the exit of nozzle is V

So from continuity equation

[tex]\dfrac{\pi}{4}150^2\times U=\dfrac{\pi}{4}50^2\times V[/tex]

So V= 9 U

V= 9 x 12.52 m/s

V= 112.68 m/s

To find pressure in the pipe

[tex]P_1=1000\times 9.81\times 8\ Pa[/tex]

[tex]P_1=78.48 KPa[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico